Narodowe Czytanie „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza w 200 rocznicę wydania dzieła odbyło się 9 września w bibliotece szkolnej.
„Ballady i romanse” to czternaście utworów poetyckich, których zbiór stanowi pierwszy tom “Poezji” Adama Mickiewicza.

Stały się one kamieniem milowym w historii literatury polskiej i przyczyniły się do rozwoju popularności gatunku, jakim jest sama ballada. Ze względu na swoją tematykę, w której znaczącą rolę odgrywają baśniowe postaci, siły nadprzyrodzone, siły natury, ale także oczywiście emocje i uczucia, które mają znaczenie dla moralnych postaw bohaterów, zbiór ten stał się symbolicznym początkiem epoki romantyzmu w literaturze polskiej.
W tym roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, która jest doskonałą okazją do nowych odczytań i refleksji nad tym zbiorem utworów, dlatego również w tym roku uczniowie naszej szkoły spotkali się by czytać sztandarowe dzieło polskiego romantyzmu.
W role lektorów czytających ballady: „Romantyczność”, „Świteż”, „Rękawiczka”, „Świtezianka” wcieliły się uczennice: Natalia Belka z kl. III TL, Natalia Pomarańska z kl. III NTE, Karolina Wenderska z kl. IV TZiUG oraz Aleksandra Napolska z kl. III TŻiUG.
Okazało się, że opublikowane w 1822 roku „Ballady i romanse”, to teksty wciąż żywe, że pobrzmiewają świeżymi emocjami i są nadal aktualne, opowiadają o ważnych tematach: miłości, życiu po śmierci, zbrodni i karze.